The design annual rainfall for the catchment of a proposed reservoir has been computed to be 99 cm. The catchment area contributing to the proposed reservoir is 1000 sq.km having a mean annual temperature of 20°C. Calculate the annual design catchment yield for the reservoir using Khosla’s formula.
The design annual rainfall for the catchment of a proposed reservoir has been computed to be 99 cm. The catchment area contributing to the proposed reservoir is 1000 sq.km having a mean annual temperature of 20°C. Calculate the annual design catchment yield for the reservoir using Khosla’s formula. Correct Answer 894 M.m3
Using Khosla’s formula – Q = P – 0.48 Tm where, Rainfall (P) = 99 cm and Mean annual temperature (Tm) = 20°C Q = 99 – 0.48 x 20 = 89.4 cm = 0.894 m The total yield produced from the given catchment = 0.894 x 1000 x 106 = 894 M.m3.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025