The short circuit impedance is given by 18 ohm and the characteristic impedance is 50 ohm. Find the open circuit impedance.

The short circuit impedance is given by 18 ohm and the characteristic impedance is 50 ohm. Find the open circuit impedance. Correct Answer 138.8

The relation between characteristic impedance, open and short impedance is given by Zo2 = Zsc Zoc. For the given values Zo = 50 and Zsc = 18, we get Zoc = 502/18 = 138.8 units.

Related Questions