Find the load impedance in a quarter line transformer with characteristic impedance of 75 ohm and input impedance of 200 ohm.
Find the load impedance in a quarter line transformer with characteristic impedance of 75 ohm and input impedance of 200 ohm. Correct Answer 28.125
For a quarter line wave, the characteristic impedance is the geometric mean of input and load impedances. Thus Zo2 = Zin ZL. On substituting for Zo = 75 and Zin = 200, we get ZL = Zo2/Zin = 752/200 = 28.125 ohm.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025