Calculate the flux density due to a circular conductor of radius 100nm and current 5A in air.
Calculate the flux density due to a circular conductor of radius 100nm and current 5A in air. Correct Answer 10
The field intensity of this conductor is I/2πR and since B = μH, the flux density will be B = μI/2πR. Put I = 5 and R = 100 x 10-9, thus we get B = 4π x 10-7x 5/(2π x 100 x 10-9) = 10 units.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025