Find the magnetic flux density of a finite length conductor of radius 12cm and current 3A in air( in 10-6 order)

Find the magnetic flux density of a finite length conductor of radius 12cm and current 3A in air( in 10-6 order) Correct Answer 5

The magnetic field intensity is given by H = I/2πr, where I = 3A and r = 0.12. The magnetic flux density in air B = μ H, where μ = 4π x 10-7.Thus B = 4π x 10-7 x 3/2π x 0.12 = 5x 10-6 units.

Related Questions