The share price of a bank reduced by 5% on January 16th , but increased by 10% the next day. what was the overall rate of loss or gain?
The share price of a bank reduced by 5% on January 16th , but increased by 10% the next day. what was the overall rate of loss or gain? Correct Answer 4.5% gain
Let, price of the share Tk. 100After 5% reduce price become Tk. (100 - 5) = Tk. 95Again, 10% increased share price become = 95 + 10100×95 = Tk. 104.5∴ Gain = (104.5 - 100) = Tk. 4.5∴ The rate of gain = 4.5100×100% = 4.5%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025