On Sunday, the price of a share was TK.560. If the price of the share was TK.630 at the closing of the day, what was the percent increase in the price of the share for the day ?
On Sunday, the price of a share was TK.560. If the price of the share was TK.630 at the closing of the day, what was the percent increase in the price of the share for the day ? Correct Answer 12.5%
incresed tk = 630 - 560 = 70, so incresed % = (70/560)*100 = 12.5
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025