The share price of a bank decreased by 5% on the 15th of November, but increased by 10% of the next day. What was the overall rate of loss or gain?
The share price of a bank decreased by 5% on the 15th of November, but increased by 10% of the next day. What was the overall rate of loss or gain? Correct Answer 4.58% gain
Let the initial share price be S. Decreased share price = S - 5% of S = 0.95S Increased share price = 0.95S + 10% of 0.95S = 1.045S So, gain percentage = (1.045S - S) / S x 100% = 4.5%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025