Assume a 275 kV transmission line having the following line constants:A = 0.8∠5° ; B = 200∠75° For obtaining 275 kV voltage at the receiving end obtaining unity power factor, the power angle required to be set as __________

Assume a 275 kV transmission line having the following line constants:A = 0.8∠5° ; B = 200∠75° For obtaining 275 kV voltage at the receiving end obtaining unity power factor, the power angle required to be set as __________ Correct Answer 26.23°

Qr = 0 0=(275*275)/200 sin⁡(75-δ)-0.8/200 sin⁡(75-5) 0=378sin⁡(75-δ)-284.26 δ=26.23°.

Related Questions