Calculate the value of the frequency if the inductive reactance is 60 Ω and the value of the inductor is 4 H.

Calculate the value of the frequency if the inductive reactance is 60 Ω and the value of the inductor is 4 H. Correct Answer 2.38 Hz

The frequency is defined as the number of oscillations per second. The frequency can be calculated using the relation XL = 2×3.14×f×L. F = XL÷2×3.14×L = 60÷2×3.14×4 = 2.38 Hz.

Related Questions