Calculate the value of the frequency if the inductive reactance is 72 Ω and the value of the inductor is 7 H.

Calculate the value of the frequency if the inductive reactance is 72 Ω and the value of the inductor is 7 H. Correct Answer 1.63 Hz

The frequency is defined as the number of oscillations per second. The frequency can be calculated using the relation XL = 2×3.14×f×L. F = XL÷2×3.14×L = 72÷2×3.14×7 = 1.63 Hz.

Related Questions