Determine the loss in the snubber circuit, if C = 0.545 μF and supply is 200 V, 10 kHz.
Determine the loss in the snubber circuit, if C = 0.545 μF and supply is 200 V, 10 kHz. Correct Answer 133 W
Snubber loss Ps = (1/2) x C x V2 x f = 133.1 W.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025


