A step down chopper has Vs = 230 V and R = 10 Ω. For a duty cycle of 0.4, the power taken by the chopper is 2097 Watts. Find the chopper efficiency. Take the voltage drop across the chopper switch as 2 V.

A step down chopper has Vs = 230 V and R = 10 Ω. For a duty cycle of 0.4, the power taken by the chopper is 2097 Watts. Find the chopper efficiency. Take the voltage drop across the chopper switch as 2 V. Correct Answer 99.14 %

Vo (rms) = √0.4 x (230 – 2) = 144.2 V Po = 144.22/10 = 2079.3 Watts Pi = 2097 Watts η = Po/Pi = 99.14 %.

Related Questions