For the step-down chopper shown in the figure below, dc source voltage = 230 V. Find the power delivered to the load of R = 10 Ω. Duty cycle = 40 %. Take voltage drop at the switch to be 2 V.
For the step-down chopper shown in the figure below, dc source voltage = 230 V. Find the power delivered to the load of R = 10 Ω. Duty cycle = 40 %. Take voltage drop at the switch to be 2 V. Correct Answer 2.08 kW
Vo (rms) = √0.4 x (230 – 2) = 144.2 V P = 144.22/10 = 2079.3 W = 2.08 kW.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025