A single phase full converter, feeds power to a RLE load with R = 6 Ω and E = 60 V. The supply voltage is 230 V AC and the firing angle is 50°. Find the power delivered to the battery.
A single phase full converter, feeds power to a RLE load with R = 6 Ω and E = 60 V. The supply voltage is 230 V AC and the firing angle is 50°. Find the power delivered to the battery. Correct Answer 730 W
Vo = 2Vm/π cosα = 133.084 V I = Vo – E/R = 133.084-60 / 6 = 12.181 A Power delivered = E x I = 60 x 12.181 = 730.86 Watts.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025