A single phase full converter feeds power to a RLE load with R = 6 Ω and E = 60 V. Find the average value of the load current when the supply voltage is 230 V rms AC and a firing angle = 50°.

A single phase full converter feeds power to a RLE load with R = 6 Ω and E = 60 V. Find the average value of the load current when the supply voltage is 230 V rms AC and a firing angle = 50°. Correct Answer 12.1 A

Vo = 2Vm/π cosα = 133.084 V I = Vo – E/R = 133.084-60 / 6 = 12.181 A.

Related Questions