Find the triggering frequency when the average gate power dissipation = 0.3 W and the peak gate drive power is 5 Watts. The gate source has a pulse width of 20 μsec duration.
Find the triggering frequency when the average gate power dissipation = 0.3 W and the peak gate drive power is 5 Watts. The gate source has a pulse width of 20 μsec duration. Correct Answer 3 kHz
(Pgm) = (Pgav)/Duty Cycle Duty Cycle = f x T = (Pgav)/(Pgm) Duty Cycle = 0.3/5 T = 20 μsec. 0.3/5 = f x T f = (0.3)/(5 x 20 x 10-6) = 3000 Hz.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025