What is the speed ratio of two gears if the speed of the driver gear has 25 km/hr and driven gear has 10km/hr?

What is the speed ratio of two gears if the speed of the driver gear has 25 km/hr and driven gear has 10km/hr? Correct Answer 5:2

GiveSpeed of the driver gear=25km/hr Speed of the driven gear = 10km/hr Speed ratio=speed of the driver gear/speed of the driven gear Speed ratio=>25/10=5:2.

Related Questions