What is the speed ratio of two gears if the speed of the driver gear has 20 km/hr and driven gear has 10km/hr?
What is the speed ratio of two gears if the speed of the driver gear has 20 km/hr and driven gear has 10km/hr? Correct Answer 2:1
GiveSpeed of the driver gear=20km/hr Speed of the driven gear = 10km/hr Speed ratio=speed of the driver gear/speed of the driven gear Speed ratio=>20/10=2:1.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025