Find the difference between output current having a load of 100Ω and 120Ω for 7805 IC regulator. Consider the following specification: Voltage across the load = 5v; Voltage across the internal resistor= 350mv.

Find the difference between output current having a load of 100Ω and 120Ω for 7805 IC regulator. Consider the following specification: Voltage across the load = 5v; Voltage across the internal resistor= 350mv. Correct Answer 8.4mA

Given the voltage across the internal resistor to be 350mv, which is less than 0.7v. Hence the transistor in 7805 is off. When load = 100Ω, IL= IO= Ii= 5v/100 Ω = 50mA When load=120Ω, IO= 5v/120 Ω = 41.6mA. So, the difference between the output voltage = 50-41.6mA = 8.4mA.

Related Questions

The change in output voltage for the corresponding change in load current in a 7805 IC regulator is defined as