A signal represented by x(t) =5cos 400πt is sampled at a rate 300 samples/sec. The resulting samples are passed through an ideal low pass filter of cut-off frequency 150 Hz. Which of the following will be contained in the output of the LPF?
A signal represented by x(t) =5cos 400πt is sampled at a rate 300 samples/sec. The resulting samples are passed through an ideal low pass filter of cut-off frequency 150 Hz. Which of the following will be contained in the output of the LPF? Correct Answer 100 Hz
x (t) =5cos400πt fm =200 Hz The output of the LPF will contain frequencies which are less than fc =150 Hz. So, fs-fm =300-200 =100 Hz is the only component present in the output of LPF.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025