The value of the c2 in the following equation is? i = e-37.5t(c1cos1290t + c2sin1290t) + 0.7cos(500t + π/4 + 88.5⁰).
The value of the c2 in the following equation is? i = e-37.5t(c1cos1290t + c2sin1290t) + 0.7cos(500t + π/4 + 88.5⁰). Correct Answer 1.3
Differentiating the current equation, we have di/dt = e-37.5t (-1290c1sin1290t + 1290c2cos1290t) – 37.5e-37.5t(c1cos1290t+c2sin1290t) – 0.71x500sin(500t+45o+88.5o). At t = 0, di/dt = 1414. On solving, we get c2 = 1.31.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025