Determine the resonant frequency (kHz) for the circuit shown below.
Determine the resonant frequency (kHz) for the circuit shown below. Correct Answer 2.25
The expression of resonant frequency is resonant frequency fr = 1/(2π√LC). Given L = 0.5mH and C = 10uF. On substituting in the equation we get resonant frequency fr = 1/(2π√(10×10-6)×0.5×10-3)) = 2.25kHz.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
