Find the voltage across 2Ω resistor due to 20V source in the circuit shown below.
Find the voltage across 2Ω resistor due to 20V source in the circuit shown below. Correct Answer 1.5
The voltage at node A in the figure is (V-20)/20+(V-10)/10+V/2=0 => V=3.07V. Now short circuiting 10V source, (V-20)/20+V/2+V/10=0 => V=1.5V.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025