Consider the circuit shown below. Find the voltage across 2Ω resistor due to the 10V voltage source using Superposition theorem.
Consider the circuit shown below. Find the voltage across 2Ω resistor due to the 10V voltage source using Superposition theorem. Correct Answer 1
Short circuiting 20V source, open circuiting 2A source, Voltage at node A is (V-10)/10+V/20+V/7=0 => V=3.41V. => The voltage across 2Ω resistor is V/(7)×2=0.97V≅1V.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
