A machine produces 1,000 units of plastic chair per hour . Working continuously at this rate, how many plastic chairs will this machine produce in a week ?
A machine produces 1,000 units of plastic chair per hour . Working continuously at this rate, how many plastic chairs will this machine produce in a week ? Correct Answer 168,000
Total hours in a week = 7×24 = 168 hours Total production = 168×1000 = 168000 units
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025