A chair originally cost Taka 50.00. The chair was offered for sale at 108% of its cost. After a week the price was discounted 10% and the chair was sold. The chair was sold for:

A chair originally cost Taka 50.00. The chair was offered for sale at 108% of its cost. After a week the price was discounted 10% and the chair was sold. The chair was sold for: Correct Answer Taka 48.60

Offered price = 108% of 50 = 108/100×50 = 54 TK Discounted price = 54 - 10% of 54 = 54 - 5.4 = 48.6 TK

Related Questions