A certain machine produces 1,000 units of product P per hour. Working continuously at this constant rate, this machine will produce how many units of product P in 7 days?

A certain machine produces 1,000 units of product P per hour. Working continuously at this constant rate, this machine will produce how many units of product P in 7 days? Correct Answer 168,000

7 days consist of = 24*7 hours = 168 hours. Since every hour the machine produces 1000 units of product P, the total product during 168 hours is = 1000 x 168 = 168,000.  

Related Questions