For the given circuit, find the time period of the output waveform, given that the diode is used is of Silicon and the supply voltage being applied is ±15V. The feedback factor is 0.4.

For the given circuit, find the time period of the output waveform, given that the diode is used is of Silicon and the supply voltage being applied is ±15V. The feedback factor is 0.4. Correct Answer 11.12 ms

T = RCln(1+Vγ/VSat/1-β) T = 10x2x10-3xln((1+0.7/15)/0.6) = 20×10-3ln(1.0467/0.6)=20×0.556×10-3 T = 11.12 ms.

Related Questions