If an electronic system produces a 48mV output voltage when a 12mV signal is applied, calculate the decibel value of the systems output voltage gain.
If an electronic system produces a 48mV output voltage when a 12mV signal is applied, calculate the decibel value of the systems output voltage gain. Correct Answer 12dB
Gain of the system is = output voltage/input voltage = 48/12 = 4 Gain in dB = 20 log(voltage gain) = 20 log(4) = 12.04 dB.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
