The current Ix in the circuit is 1mA then find the voltage across diode D1. The resistance R1 is 1KΩ. Assume the reverse saturation current is 10-9A. Voltage across resistor in this condition was 0.4V. Take VT of diode as 0.026V.
The current Ix in the circuit is 1mA then find the voltage across diode D1. The resistance R1 is 1KΩ. Assume the reverse saturation current is 10-9A. Voltage across resistor in this condition was 0.4V. Take VT of diode as 0.026V. Correct Answer 5.2mA
Since voltage drop across diode is 0.4V current through resistor is 0.4/1k = 0.4mA Current through diode where I0 = reverse saturation current η = ideality factor VT = thermal voltage V = applied voltage Since ideality factor is not given take it as one. Current through diode I = 10-9 x (e0.4/0.026) = 4.8mA Total current = 4.8mA+0.4mA = 5.2mA.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025