If the current I is 2mA then find the temperature at which diode operates. The cut-in voltage of diode is 0.6V. The reverse saturation current of diode is 10-9A. Resistance R is 1.3KΩ.
If the current I is 2mA then find the temperature at which diode operates. The cut-in voltage of diode is 0.6V. The reverse saturation current of diode is 10-9A. Resistance R is 1.3KΩ. Correct Answer 45.85°C
Equation for diode current where I0 = reverse saturation current η = ideality factor VT = thermal voltage V = applied voltage Since in this question ideality factor is not mentioned it can be taken as one. VD = 3-(2mAx1.3k) = 0.4V VT = T/11600 Thus Temperature, T = 11600×0.0275 = 319 Kelvin = 45.85°C.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025