Calculate the amount of water to be mixed (ml) with the electrolyte from the give data. Amount of metal oxide used=12 g Amount of electrolyte: 6 ml
Calculate the amount of water to be mixed (ml) with the electrolyte from the give data. Amount of metal oxide used=12 g Amount of electrolyte: 6 ml Correct Answer 2
We know that from Falton’s theory of electroplating, the amount of water used with metal is equal to metal oxide/electrolyte. So here it is 12/6=2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025