Mou start from home at7.20am to go to her college. If it takes mou three quaters of an hour to reach her college, at what time he should resch her college?

Mou start from home at7.20am to go to her college. If it takes mou three quaters of an hour to reach her college, at what time he should resch her college? Correct Answer 8.05am

Three quarters of an hour = 3×15 min = 45 min Now,  7:20am + 45 min = 8:05 am

Related Questions