Rehana leaves her home early in the morning so that she can reach her office on time. If she walks at the rate of 7 km/hr then she reaches her office 8 minutes late. But, if she walks at a speed of 8 km/hr, then she reaches her 4 minutes early. What is the distance in km between Rehana's house and her office?
Rehana leaves her home early in the morning so that she can reach her office on time. If she walks at the rate of 7 km/hr then she reaches her office 8 minutes late. But, if she walks at a speed of 8 km/hr, then she reaches her 4 minutes early. What is the distance in km between Rehana's house and her office? Correct Answer 11.2
In both situation she is walking the same distance. So rate × time for first trial has to be equal for rate× time for second trial. We know that trial 1 takes (8 + 4) men or 12 min or 1260 hrs longer than trial 2 let time for trial 2 be T So, 8×T = 7×(T + 1260) T = 7×1260 = 75 so Distance = 8×T = 8×75 = 565 = 11.2 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025