Rehana leaves her home early in the morning so that she can reach her office on time. If she walks at the rate of 7 km/hr, then she reaches her office 8 minutes late. But, if she walks at a speed of 8 km/hr, then she reaches her office 4 minutes early. What is the distance in km between Rehana's house and her office?

Rehana leaves her home early in the morning so that she can reach her office on time. If she walks at the rate of 7 km/hr, then she reaches her office 8 minutes late. But, if she walks at a speed of 8 km/hr, then she reaches her office 4 minutes early. What is the distance in km between Rehana's house and her office? Correct Answer 11.2

মনে করি, বাসা থেকেoffice - এর দূরত্ব = x km 8 মিনিট দেরি আর 4 মিনিট আগেই পৌঁছে যাওয়া অর্থাৎ দুই গতিবেগে মোট অতিক্রান্ত সময় (8 + 4) মিনিট = 12 মিনিট = 1260 = 15 ঘন্টা। আমরা জানি, time = DistanceSpeed প্রশ্নানুযায়ী, x7 - x8 = 15⇒8x - 7x56 = 15⇒5x = 56⇒x = 565 = 11·2 অর্থাৎ দূরত্ব = 11.2 km

Related Questions