A truck driver must complete a 180-mile trip in 4 hours. If he average 50 miles an hour for the first three hours of his trip, how fast must he travel in the final hour?

A truck driver must complete a 180-mile trip in 4 hours. If he average 50 miles an hour for the first three hours of his trip, how fast must he travel in the final hour? Correct Answer 30 mph

d = s x t = 50 x 3 = 150 now distance left = 180 - 150 = 30 thus he need s to travel 30 miles in 4th hour thus his speed should be 30 miles per hour

Related Questions