A truck dirver must complete a 180-mile trip in 4 housr. If his average speed is 50 miles per hour for first 3 hours , then how fast must he travel for the final hour ?

A truck dirver must complete a 180-mile trip in 4 housr. If his average speed is 50 miles per hour for first 3 hours , then how fast must he travel for the final hour ? Correct Answer 30

Distance travelled in the first 3 hours = 50 x 3 = 150 mile. Remaining distance to be covered in the final hour = 180 - 150 = 30 mile

Related Questions