A motorist must complete 180-mile trip is 4 hours. If he averages 50 miles an hour for the first three hours of the trip , how fast must ( in terms of mile per hour ) he travel in the last hour ?

A motorist must complete 180-mile trip is 4 hours. If he averages 50 miles an hour for the first three hours of the trip , how fast must ( in terms of mile per hour ) he travel in the last hour ? Correct Answer 30

= 180 - (50*3) hrs = 180 - 150 hrs = 30 hrs

Related Questions