Find the Lorentz force of a charge 2.5C having an electric field of 5 units and magnetic field of 7.25 units with a velocity 1.5m/s.

Find the Lorentz force of a charge 2.5C having an electric field of 5 units and magnetic field of 7.25 units with a velocity 1.5m/s. Correct Answer 39.68

The Lorentz force is given by F = qE + q(v x B), it is the sum of electric and magnetic force. On substituting q = 2.5, E = 5, v = 1.5 and B = 7.25, F = 2.5(5) + 2.5(1.5 x 7.25) = 39.68 units.

Related Questions