Find the ft required for internally compensated op amps to be used in the implementation of the closed loop amplifiers with dc gain of -2 V/V and 3db bandwidth of 10 MHz?

Find the ft required for internally compensated op amps to be used in the implementation of the closed loop amplifiers with dc gain of -2 V/V and 3db bandwidth of 10 MHz? Correct Answer 30 MHz

-R2 ⁄ R1 = -2V⁄V f3db = 10 MHZ ft = 10 MHZ(2 + 1) = 30 MHZ.

Related Questions