The emitter current IE in a transistor is 3mA. If the leakage current ICBO is 5µA and α=0.98, calculate the collector and base current.

The emitter current IE in a transistor is 3mA. If the leakage current ICBO is 5µA and α=0.98, calculate the collector and base current. Correct Answer 2.945mA and 55µA

IC=αIE + ICBO =0.98*3+0.005=2.945mA. IE=IC+IB . So, IB=3-2.495=0.055mA=55µA.

Related Questions