Calculate the diffusion current density when the concentration of electron varies from the 1*1018 to 7*1017 cm-3 over a distance of 0.10 cm.D=225cm2/s

Calculate the diffusion current density when the concentration of electron varies from the 1*1018 to 7*1017 cm-3 over a distance of 0.10 cm.D=225cm2/s Correct Answer 108 A/cm2

J=eDdn/dx J=1.6*10-19*225*(1018-(7*1017))/0.1 =108A/cm2.

Related Questions

A semiconductor has electron concentration of 5 × 1012 per cm3 and a hole concentration of 8 × 1013 per cm3. What can be concluded about the nature of the semiconductor?