A modulating signal is amplified by a 80% efficiency amplifier before being combined with a 20 kW carrier to generate an AM signal. The required DC input power to the amplifier, for the system to operate at 100% modulation, would be
A modulating signal is amplified by a 80% efficiency amplifier before being combined with a 20 kW carrier to generate an AM signal. The required DC input power to the amplifier, for the system to operate at 100% modulation, would be Correct Answer 12.5 kW
Pi = Pt -Pc = 30 – 20 = 10 kW. DC input = 10/0.8 or 12.5 kW.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
