In the previous question if the floor has micro pores and water penetrates the floor at a constant rate of 0.1kg/m2h, what will be the time required for the water layer to disappear?

In the previous question if the floor has micro pores and water penetrates the floor at a constant rate of 0.1kg/m2h, what will be the time required for the water layer to disappear? Correct Answer 3.64h

Combined rate of disappearance= 0.1+9.259*10-5*3600=0.433kg/m2h Time for disappearance= 1.578/0.433=3.64h.

Related Questions