If in an alternating current circuit, capacitance C is connected to a supply of 200V,50Hz. Current in the circuit is 1.89 A. Find the capacitance C.

If in an alternating current circuit, capacitance C is connected to a supply of 200V,50Hz. Current in the circuit is 1.89 A. Find the capacitance C. Correct Answer 30 µF

XC= V/I = 200/1.89 = 106.1 Ω. XC=1/(2πfC) Substituting the values we get C = 30 µF.

Related Questions