In Young’s Double Slit experiment, the angular width of the fringe is 0.1o. If the light used has a wavelength of 600 nm, what is the spacing between the slits?

In Young’s Double Slit experiment, the angular width of the fringe is 0.1o. If the light used has a wavelength of 600 nm, what is the spacing between the slits? Correct Answer 0.34 mm

Now, as we know, β = λD/d βθ = θn+1 – θn = β/D βθ = λ/d Here, λ = 6 X 10-7 m and βθ = 0.1 X π/180 radians Therefore, d = 6 X 10-7 m X 180 = 0.1 X π = 0.344 mm.

Related Questions

In Young's double slit experiment, a third slit is made in between the double slits. Then
What happens to the angular width of central fringe of a single slit diffraction if the slit width is doubled?