The fission of a single nucleus of 235U releases 200 MeV of energy. What is the number of fissions that must occur to produce a power of 1 MW?
The fission of a single nucleus of 235U releases 200 MeV of energy. What is the number of fissions that must occur to produce a power of 1 MW? Correct Answer 3.12 X 1016
Energy released per second = n X 200 MeV = n X 200 X 1.6 X 10-19 J Energy produced per second = Power X time = 1 MW X 1s n X 200 X 1.6 X 10-19 J = 106 J n = 3.12 X 1016.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025