Standing waves are produced in 10m long stretched string. If the string vibrates in 5 segments and wave velocity is 20m/s, its frequency is?
Standing waves are produced in 10m long stretched string. If the string vibrates in 5 segments and wave velocity is 20m/s, its frequency is? Correct Answer 5Hz
5× ʎ/2=10 or ʎ=4m v=20m/s-1 γ=v/ʎ=20/4=5Hz.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025