What is the molarity of 20% (w/v) H2SO4 solution?

What is the molarity of 20% (w/v) H2SO4 solution? Correct Answer 2.04 M

Given, 20% (w/v) means 20 g of H2SO4 is present in 100 mL (= 0.1L) of solution. Data – Moles of solute (H2SO4) = mass of solute/molar mass Moles of solute, n = 20 g/(2 x 1 + 32 + 4 x 16) g/mole = 0.204 mole Volume, V = 0.1 L Molarity, M = moles of solute (n)/volume of solution (V) M = 0.204 moles/0.1 L = 0.204 M.

Related Questions

Starting with a stock solution of 18.0 M H2SO4, what is the proper procedure to create a 1.00 L sample of a 3.0 M solution of H2SO4 in a volumetric flask?